Uygulama Öncesi Dikkat Edilecek Hususlar

 

 • Çalışma ortamı düzenli ve temiz olmalı. Tezgahınızın ve çevresinin temiz olduğundan emin olun.
 • Kesim esnasında kullanacağınız aletleri gözden geçirin (şerit metre, falçata, makas, kesim şablonu, mastar vb).
 • Montaj esnasında kullanacağınız malzemeleri kontrol edin. Kullanacağınız aletler eksiksiz olmalı. (montaj teli, plastik perçin, perçin montaj aleti ve bant)
 • Yalıtım Kaplama Sistemlerini oluşturan malzemeler doğru seçilip sipariş verilmiş olmalı. Verilen malzeme seçim bilgileri yeterli gelmiyorsa firmamızla irtibat kurun.
 • Montaja başlamadan önce malzemenin şantiyeye ikmali yapılmış olmalı.
 • Hata yapmamak için sipariş verirken kullandığınız metraj bilgileriniz montaj esnasında yanınızda olmalı. Önceden hazırlayınız.
 • Alt yalıtımlar düzgün yapılmış olmalı, kalınlık farklılıkları, dirsek potlukları düzeltilmelidir.

Yalıtım Kaplama Sistemleri Montaj Kılavuzu

 

 • Montaj işlemine DİRSEK ve TEE elemanları ile başlayınız. Dirsek ve Tee elemanları kesinlikle plastik perçin ile monte etmeyiniz, bu ürünlerin montajında sadece bant kullanılır.
 • Folyo kesimi, borunun etrafını ölçerek ulaştığınız rakama 2-3 cm bindirme payı ilave edilerek yapılmalıdır. İlgili kesim çizgisini kırmızı kurşun kalemle çiziniz. (Kesim işlemi kesinlikle düzgün yapılmalıdır. Kesim masası kullanınız.)
 • Birleştirmeye hazır hale getirilen folyo, önceden tesisatın üzerine kaplanmış olan yalıtımın üzerine sarılır. Bindirme boyunca 10 cm'lik aralıkla perçinlenerek montaj yapılır. Folyo montajında perçin kullanılırken başka herhangi bir delici aletle folyo üzerinde delik açılmamalıdır. Sadece ve sadece perçin montaj aleti kullanılmalıdır.
 • Birleştirme yerlerine boylamasına, ek yerlerine çevresel olarak bant uygulanır ve montaj tamamlanır. Bantlanacak yüzey bandın yapışmasına engel olacak yabancı cisimlerden arındırılmış olmalı ve bant uygulamasını yapacak ustanın ellerinin temiz olması gerekmektedir.
 • Vana kutularının ve kollektörlerin kaplamasında KEP, TEE ve ROZET elemanlarından yararlanın.

Yalıtım Kaplama Sistemi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle boruların yalıtımı tamamlanır. Boruların yalıtım işlemi tamamlandıktan sonra sıra yalıtım koruma kaplamasının uygulanmasına gelmiştir.

ALUMAT kullanıldığında, ilk olarak dirsek, tee ve bağlantı parçalarının kaplanması ve daha sonra düz boruların kaplanması tavsiye edilmektedir. Montaja öncelikle dirseklerden veya tee'lerden başlanır. Yalıtımın üzerine geçirilen uygun dirsek bant yardımı ile tutturulur. (Çok geniş yelpazede hazır dirsek, tee ve diğer parçalar temin edilebilir. Ürünler sekmesine göz atınız. Çok büyük boru veya hava kanalı dirsekleri segment çıkarılarak şantiyede yapılabilir.)

Yalıtılmış boru çevresi bindirme payı göz önüne alınarak, kesme masası üzerinde folyo boyu sargı mekanizmasından ayarlanır, folyo uygun ebatlarda kesilir.

Kesilen parça, yalıtımlı boru üzerine sıkıca sarılır. Sarma işlemi yapılırken, folyonun iki ucu denkleştirilir. Birleşme çizgisinin düzgünlüğü sağlanır.

Bindirmeleri yapılmış folyonun birleştirilmesi perçin montaj aletinin ucuna takılan plastik perçinlerle yapılır. Perçinler 10'ar cm ara ile atılarak montaj tamamlanır. Folyo, perçin montajından önce herhangi bir aletle delinmemelidir. Perçin, folyoyu hem delecek hem de birleşmesini sağlayacaktır.

Duvar geçişlerinde ve vana bitişlerinde kullanılan rozetler, yalıtımlı boru üzerine sarılıp 2 cm bindirme yapıldıktan sonra el makası ile kesilir. İki şekilde birleştirme yapılır.

 1. Rozetlerin alt ve üst kısımlarında bulunan yivlere, ince tel sarılıp pense ile sıkıştırılır.
 2. Montajı tamamlamak için rozetlerin çevresine 3 cm'lik özel bant yapıştırılır. En son vana kutuları yerlerine takılarak yalıtım kaplaması bitirilir.

Duvar geçişlerinde ve vana bitişlerine rozet veya kep uygulanır.

Daire kesici ile delik açma

 1. Ana hattan branşman alınması halinde, daire kesme makası ile parça çıkarılır (1) ve ikinci resimde görülen montaj yarığı oluşturulur (2).
 2. Branşman kısmında etekler kesilerek, kurt ağzı denilen şekil oluşturulur.
 3. Üzerine dairesel kesiti çıkarılmış parça yerleştirilir (3).